Ukrayna'da Yaşam

Ukrayna üniversitelerinin bütün dünya öğrencileri tarafından tercih edilmelerinin başlıca sebeplerinin başında ukraynadaki yaşam şartlarının oldukça ekonomik olmasıdır. Ukraynada hem eğitim, konaklama ve yaşam maliyetleri ülkemiz ve diğer ülkelere oranla çok daha uygundur. Yıllık ortalama üniversite harçları 1800-3000 USD yurt konaklama ücretleri yıllık  200-500 USD ev kiraları ise aylık 250 – 500 USD aylık  arasında değişmektedir.

Ukrayna’da bir öğrencinin ortalama aylık cep harçlığı 200-250 USD arasındadır. Üniversitelerin kafeteryalarında bir öğün yemek yaklaşık 5 USD dır. Hemen her şehirde müslüman ve Türk kültürüne uygun mutfaklar bulunur, böylece öğrenciler kendi kültürlerine yakın yemeklerden mahrum kalmazlar.

Eski olmasına rağmen çok gelişmiş bir ulaşım sistemleri vardır ve şehrin her noktasına tramvay, metro, metrobüs ve minibüs kullanarak ulaşılabilmektir. Ulaşım ücretleri ise 0,25-0,5 USD arasında değişmektedir.

Halk olarak sosyal aktiviteleri çok severler. Buna bağlı olarak sosyal yaşam çok çeşitli ve zengindir. Devamlı konser, sinema, tiyatro ve sirk gösterileri bulunur ve spor tesislerinden yaralanmak oldukça ekonomiktir.